Pszczoła miodna a murarka

Jaka jest różnica między pszczołą miodną a pszczołą murarką?

Pszczoły miodne są najpopularniejszymi pszczołami hodowanymi przez pszczelarzy. Produkują miód i wosk pszczeli, które mają wartość handlową, a także zapylają wiele upraw. Pszczoła miodna nie pochodzi jednak z Ameryki Północnej. Została sprowadzona z Europy. W rzeczywistości pszczoły miodne stały się tak popularne, że wiele rodzimych gatunków pszczół murarki jest w zaniku.

Pszczoła murarka pochodzi z Ameryki Północnej i jest znana również jako niebieska pszczoła sadownicza lub pszczoła drwalnica.

Pszczoły murarki nie żyją w ulach, jak pszczoła miodna.

Budują indywidualne gniazda (zwane “komórkami”) z błota. Pszczoła murarka otrzymała swoją nazwę, ponieważ buduje gniazda z błota i używa małych kawałków liści lub płatków do wyściełania komórek przed złożeniem w nich jaj. Pszczoła murarka może być trzymana w strukturze przypominającej ul, ale nadal będzie o wiele bardziej niezależna niż jej europejski odpowiednik. Pszczoły murarki są znane z tego, że są bardzo łagodne i łatwo się z nimi dogadać.

Pszczoły murarki wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż pszczoły miodne, ponieważ nie produkują miodu ani wosku pszczelego, jednak nie mogą być pozostawione same sobie, ponieważ wymagają źródeł pyłku i nektaru, a także źródła wody do picia.

Pszczoła murarka znana jest również jako pszczoła z niebieskiego sadu, a jej nazwa pochodzi od ulubionej rośliny: borówki amerykańskiej. Zarówno samiec, jak i samica pszczoły murarki zbierają nektar i pyłek, które przechowują w komorach przy wejściu do gniazda. Samica wykorzystuje ten pokarm do karmienia swoich młodych, gdy te się wyklują. Jedynym celem samca jest reprodukcja, nie bierze on udziału w karmieniu larw ani w tworzeniu nowych gniazd.

Pszczoła miodna a murarka są podobne z wyglądu, ale różnią się na wiele sposobów.

Pszczoły murarki zakładają gniazda w otworach w drewnie, kamieniu lub ceramice, ale nie w wydrążonych łodygach. Są większe od pszczół miodnych i mają żądło tak długie jak ich ciała. Jeśli użądli Cię pszczoła miodna, umiera; jeśli użądli Cię pszczoła murarka, może użądlić ponownie. Pszczoła murarka buduje swoje gniazdo z błota lub przeżutej miazgi drzewnej, która działa jako izolacja przed ciepłem i zimnem oraz chroni jaja przed pasożytami. Samica pszczoły zbiera materiały spoza gniazda, aby uformować komórki, w których składa jaja. Składa jedno jajo do każdej komórki, a następnie wypełnia je pyłkiem i nektarem, aby nakarmić larwę, gdy ta się wykluje. Larwy rozwijają się w dorosłe pszczoły w tej “otoczce”. Pszczoły Mason mogą tworzyć gniazda w każdym odpowiednim otworze, który jest co najmniej 1/2 cala (1 cm) szeroki i do 2 1/2 cala (6 cm) głęboki. To sprawia, że są one bardzo przydatne do zapylania upraw w gospodarstwach rolnych; będą one łatwo zamieszkiwać budki dla ptaków zawieszone na drzewach owocowych, takich jak brzoskwinia lub grusza.