Czy wszystkie pszczoły mają żądła?

Niewątpliwie każdy uczył się w szkole o tym, że pszczoła może użądlić tylko raz w życiu, a następnie umiera. Oczywiście należy zauważyć, że oprócz tych dobrze nam znanych pszczół, istnieją również i takie, które nie posiadają żądła.

Pszczoły bezżądłowe

Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się właśnie pszczoły bezżądłowe, ponieważ na każdym kroku pojawia się o nich coraz więcej informacji. Ten rodzaj pszczół u nas nie występuje, ponieważ żyją one tylko w klimacie podzwrotnikowym i zwrotnikowym, jednak mimo wszystko warto o nich się troszkę więcej dowiedzieć. Pomimo tego, że ich cechą charakterystyczną jest właśnie brak żądła, to nie jest to ewenement, gdyż takich ras pszczół jest prawie 250.

W jaki sposób więc się bronią przed napastnikiem?

Wiele osób zakłada, że takie owady są całkowicie bezbronne, jednak natura doskonale wie, co robi. Otóż w sytuacji, gdy dochodzi do zagrożenia życia, pszczoły te rozbiegają się po całym ciele napastnika, ale także zbiorowo go atakują. Można śmiało stwierdzić, że w ułamku sekundy to napastnik staje się ofiarą, ponieważ jest podgryzany przez wiele owadów jednocześnie. Od czasu do czasu poznajemy nasz świat, odkrywamy kolejne zwierzęta, ale także rozwiązujemy zagadki. Ponadto wiele z tych bezżądłowych pszczół jest wyposażonych w jad, którym może pluć. Gdy dotknie skóry, powodują silne uczucie pieczenia, a nawet bardzo często posiada on właściwości żrące. Mimo tego, że pszczoły te są w stanie skutecznie się obronić, bardzo chętnie hoduje się je w Ameryce Środkowej i Południowej z powodu ich niezwykle smacznego i wartościowego miodu. Należy więc już dziś zastanowić się nad tym, jak pszczoły są pożyteczne, pomimo tego, że nie zawsze muszą posiadać żądło. Nie wszystkie owady z tej rodziny posiadają żądła, jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że mimo to, są w stanie skutecznie obronić się przed intruzem.

W naszych rejonach ich nie ma, jednak i nasze rodzime pszczoły potrafią sprawić, że nasze serce będzie biło znacznie mocniej. Czasami ludzie są wprowadzani w błąd, nie chcą zdobywać nowej wiedzy, stąd też żyją w przekonaniu, że wszystkie pszczoły mają żądło. Koniecznie należy zapoznać się z wszelkimi informacjami w tym temacie, gdyż będą mogły okazać się pomocne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Poszerzanie naszej wiedzy pozwala na to, by poczuć się naprawdę bezpiecznie nie tylko w naszym kraju, ale także poza nim. Warto więc wciąż się uczyć nowych rzeczy. Dzięki temu możemy poczuć się pewniejsi w swoim ciele i wiedzieć, czego możemy się spodziewać.