Dokarmianie pszczół na wiosnę

Jakie korzyści niesie za sobą dokarmianie pszczół na wiosnę?

Jeśli uważasz, że wiosenne dokarmianie pszczół jest dla Ciebie opłacalne, to jak najbardziej! Zachęcam Cię do upewnienia się, że Twoje pszczoły są zdrowe i dobrze się rozwijają zanim zaczniesz je karmić. W ten sposób, jeśli staną się zależne od podkarmiaczek, będziesz miał zdrową kolonię, którą będziesz mógł się cieszyć przez wiele lat.

Oprócz upewnienia się, że pszczoły są zdrowe i silne, zalecam, aby przed wiosennym karmieniem pszczół skonsultować się z doświadczonym pszczelarzem. Ich rady mogą być nieocenione.

Miesiące zimowe mogą być bardzo ciężkie dla pszczół miodnych i innych zapylaczy.

Jeśli udało im się przetrwać zimę i mają wystarczającą ilość zapasów, nie potrzebują od nas żadnej pomocy. Jeśli jednak ule padły podczas zimy lub zmagają się z niewielkimi zapasami pokarmu, podkarmianie pszczół wiosną jest doskonałym pomysłem! Pierwsze kilka tygodni po rozpoczęciu nektarowania to czas, kiedy wiele rodzin potrzebuje dodatkowych zasobów, aby odbudować swoją populację i przygotować się do lata.

Dlaczego należy dokarmiać rodziny pszczele?

W miesiącach zimowych pszczoły przechowują wystarczającą ilość miodu, aby przeżyć do wiosny. Ale kiedy nadchodzi wiosna, nadmiar miodu musi zostać spożyty, aby czerw mógł zostać odchowany i aby wystarczyło pokarmu dla wszystkich.

Jeśli wykonałeś swoją pracę podczas zimy i odpowiednio je przygotowałeś, to nie powinieneś się martwić o dokarmianie! Jeśli nie zadbałeś o nie odpowiednio, będą potrzebowały dodatkowej uwagi, aby przetrwać. Podkarmianie pszczół na wiosnę pomoże im przetrwać ten okres z powodzeniem. Karmienie pszczół w innych porach roku (lub przez cały rok) jest również możliwe, w zależności od tego, jakim typem pszczelarza jesteś.

W przeszłości pszczelarze często dokarmiali pszczoły w miesiącach zimowych, kiedy nie miały one zbyt wiele pożywienia. Obecnie większość pszczelarzy w ogóle nie dokarmia swoich pszczół. Jednak nadal warto jest czasem podkarmić ule wczesną wiosną. Dobrym powodem do podkarmiania pszczół są: późnozimowe pożytki nektarowe, które skończyły się przed wiosną; wprowadzenie pszczół na tereny, gdzie nie ma jeszcze dzikich kwiatów; młode, słabe rodziny pszczele; lub gdy w ulu znajdują się komórki królowej.

Wskazówki:

Gdy słońce wyjdzie i się ociepli, otwórzcie swoje ule i usuńcie górne paski. Usuń wszystkie ramki z ula, pozostawiając tylko po jednej z każdej strony, na której są pszczoły. Napełnij płytkie naczynie wodą z cukrem. Ilość podawanej wody zależy od tego, ile pszczół widzisz; my zazwyczaj podajemy 2-3 łyżki stołowe wody na każdą ramkę z pszczołami. Następnie weź fałszywy patyczek z pyłkiem i powoli rozerwij go na małe kawałki. Chcesz go rozerwać na kawałki o wielkości ziarna ryżu. Zazwyczaj odrywamy około 4-5 kawałków na raz. Umieść patyczek z pyłkiem w naczyniu z wodą z cukrem i obserwuj jak Twoje pszczoły szaleją!