Pszczoła robotnica może wyprodukować do 1/12 łyżeczki (1,8 ml) miodu w ciągu swojego życia. W przeciętnym ulu znajduje się około 40 000 pszczół, a każdy ul produkuje około 40 funtów miodu w dobrym roku. Typowa pszczoła miodna w ciągu swojego życia przelatuje około 55 000 mil, odwiedzając 2 miliony kwiatów. Pszczoła robotnica lata z kwiatka na kwiatek, zbierając pyłek i pakując go w granulki zwane “chlebem pszczelim”.
Pod koniec swojego życia pszczoła robotnica przestaje zbierać pyłek i skupia się na zaopatrywaniu kolonii w nektar i wodę. Używa ona swojej głowy jako prasy do pokarmu, aby utrzymać przepływ nektaru, a następnie przełyka płyn do komórek w plastrze. Nektar jest mieszany z enzymami i staje się miodem.
Kolonie pszczół miodnych produkują tyle miodu, że same są nim wypełnione. Pszczoły w każdej rodzinie produkują nieco mniej niż 2 funty (1 kilogram) miodu dziennie, który wykorzystuje się jako pożywienie, aby przetrwać długie zimowe miesiące.
Zła pogoda i szkodniki mogą uszczuplić ich zapasy, ale jeśli pszczoły są zdrowe, a pogoda sprzyja, aktywny ul może wyprodukować 60 funtów (27 kilogramów) miodu pod koniec cyklu życia.
Przeciętny człowiek zjada około 1 funta (500 gramów) miodu w ciągu swojego życia, ale jest wielu fanów, którzy lubią jeść go więcej. Może to powodować pewne problemy dla tych, którzy mają alergię na pszczoły lub produkty pszczele. Ponadto, niektórzy ludzie wierzą, że zbyt duża ilość miodu może spowodować tycie. Nie jest to prawdą. Miód ma kalorie, ale nie zawiera tłuszczu. Jedynym sposobem na przybranie na wadze po spożyciu miodu jest spożycie większej ilości kalorii niż potrzeba do zaspokojenia potrzeb energetycznych organizmu.
W zależności od rodzaju pszczoły, pszczoła robotnica w ciągu swojego życia wyprodukuje około jednej łyżeczki miodu. Królowa pszczół może wyprodukować trzykrotnie więcej.
Pszczoły miodne wytwarzają miód zbierając nektar z kwiatów. Przechowują nektar w swoich żołądkach i przenoszą go z powrotem do ula. Wewnątrz ula nektar jest przenoszony do drugiego żołądka wewnątrz ciała pszczoły i mieszany z enzymami, które rozkładają złożone cukry zawarte w nektarze na prostsze. Mieszanina ta jest następnie zwracana i zbierana przez pszczoły robotnice, które wachlują ją skrzydłami, aby woda wyparowała, pozostawiając gęstą, lepką substancję zwaną miodem.
Kiedy widzisz zdjęcia uli, możesz pomyśleć, że są one wypełnione setkami kilogramów miodu, ale to nie jest prawda. Nie są to realne informacje na temat, ile miodu produkuje pszczoła.