Chcesz zacząć hodować pszczoły, jednak nie wiesz co powinieneś zrobić na początku? W tym tekście opowiemy jak założyć pasiekę krok po kroku , opowiemy jak hodować pszczoły , skąd pozyskać pszczoły i co robić, aby Twoja hodowla była skuteczna.
Jak powinna wyglądać pasieka?
Na początku warto zastanowić się nad miejscem, które przeznaczysz na pasiekę. Musi być to miejsce odpowiednio oddalone od ludzi, dobrze, gdyby było częściowo zacienione i osłonięte od wiatru. Dobrze zorganizowana pasieka musi dawać pszczołom bezproblemową możliwość pozyskania pokarmu. Pszczoły muszą czuć się komfortowo w miejscu, które im wybierzesz, aby mogły bez stresu zajmować się rozwojem kolonii i produkowaniem miodu.
Jeśli wybrałeś już miejsce musisz zaopatrzyć się w ule. Nie musisz od razu stawiać kilkunastu domków, możesz zacząć nawet od jednego, co może być znakomitą nauką pszczelarstwa i opieki nad tymi wspaniałymi stworzeniami. Zalecamy jednak od rozpoczęcia hodowli z ilością dwóch uli. Spowodowane jest to tym, iż co roku pszczelarze tracą od 5 do 10% swoich pszczelich rodzin, co w przypadku jednego ula zwiększa szansę na stratę pszczół i rozpoczynanie hodowli od samego początku.
Pasieka jest, pierwsze ule są, czas zdobyć pszczoły
Aby zdobyć pszczoły miodne warto wybrać się do doświadczonego pszczelarza, który może sprzedać cały gotowy ul wraz z pszczelną rodziną. Jest to opcja o tyle wygodna, że pozwala pominąć etap ręcznego zasiedlania pszczół w nowym ulu. Oczywiście nie każdy pszczelarz sprzedaje ule wraz z pszczołami, dlatego warto przygotować się na opcję zasiedlania pszczół. Doświadczony pszczelarz powinien wytłumaczyć kwestie związane z zasiedlaniem i wspomóc radą, jak najlepiej się do tego zabrać.
Być może pszczelarz opowie coś na temat hodowanych pszczół, czego nie wiesz, co także może być świetną wartością dodaną do spotkania z nim. Warto w momencie zakupu zapytać o jak największą liczbę informacji, gdyż nowa wiedza bardzo zminimalizuje możliwość popełnienia błędu podczas prowadzenia hodowli.
Czy każdy może zostać pszczelarzem?
Oczywiście! Jest niestety kilka kwestii, które mogą znacząco wpłynąć na chęć lub jakość opieki nad pszczelimi rodzinami.
Uczulenie na jad pszczół
Liczne alergie związane z jadem pszczół mogą znacząco utrudniać pracę nad pasieką, gdyż każde zbliżenie się do ula może skończyć się niebezpiecznym ukąszeniem. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na jad pszczeli albo masz takowy stwierdzony, warto udać się do lekarza, aby ten zdiagnozował Cię dokładnie i dał swoją opinię na temat pomysłu prowadzenia własnej pasieki. Może się zdarzyć, że lekarz odradzi taki pomysł, wtedy warto postawić na pomoc innej osoby chętnej do pomocy.
Wysoka odpowiedzialność
Może się to wydawać dziwne, jednak posiadanie własnej pasieki wiąże się z obowiązkami i odpowiedzialnością. Konieczne jest cykliczne zaglądanie do pasieki i pszczół, a w okresie letnim może się to nawet wiązać z kilkoma wizytami tygodniowo. Mimo wszystko uważam, że własna pasieka jest na tyle ciekawym doświadczeniem, że warto podjąć się tego trudu.
Opieka nad pasieką to wysiłek
O ile spożywanie miodu jest przyjemne, o tyle praca nad pasieką może stanowić bardzo duże utrudnienie. Wiele prac na pasiece wymaga dźwigania ciężkich przedmiotów, co może być na dłuższą metę bardzo męczące. Dodatkowo może powodować problemy zdrowotne z kręgosłupem lub bóle pleców i nóg. Warto przemyśleć założenie pasieki, gdyż często sprzedaż wszystkich uli może trwać miesiącami. Nie wolno pod żadnym pozorem opuszczać pasieki i zostawiać jej na pastwę losu. Pszczoły to bardzo pożądane stworzenia o które musimy bardzo dbać, aby istnieć.
Podsumowując
Podsumowując, każdy może zostać pszczelarzem, jednak wiąże się to z reorganizacją życia, koniecznością czasem ciężkiej pracy nad pasieką oraz kontroli swojego stanu zdrowia. Mimo wszystko polecam spróbować założyć hodowlę pszczół. Jest to naprawdę wspaniałe doświadczenie.
2 thoughts on “Jak i od czego zacząć hodowlę pszczół”
Comments are closed.