Pszczoła miodna – ciekawostki

Czy wiesz, że pszczoły miodne są jedynymi owadami, które produkują żywność spożywaną przez człowieka? Albo, że na świecie istnieje ponad 20 000 gatunków pszczół?

Wybierz się w podróż przez spektakularną galerię faktów i ciekawostek o pszczołach miodnych dzięki naszemu artykułowi, który zawiera wspaniałe i zabawne ciekawostki o pszczołach. Każdy może dowiedzieć się więcej o tych ważnych zapylaczach!

Życie pszczół to coś więcej niż tylko produkcja miodu, którym możemy się cieszyć. W rzeczywistości ich praca jest tak ważna, że gdyby wyginęły, świat znalazłby się w poważnych tarapatach.

Oto kilka interesujących faktów (pszczoła miodna ciekawostki), których możesz nie wiedzieć o pszczołach miodnych:

  1. Pszczoły miodne mają 5 oczu! Dwa oczy złożone, które wyczuwają ruch i światło ultrafioletowe, oraz trzy małe okulary (proste oczy) na czubku głowy, które mogą wykrywać natężenie i polaryzację światła.
  2. Pszczoły robotnice żyją w najlepszym wypadku tylko 6 tygodni. Latają wokół ula, zbierając pyłek rano i nektar po południu, ale nie wykonują żadnej innej pracy przez całe życie.
  3. Pszczoły miodne nigdy nie śpią! Są aktywne 24/7 i nawet kiedy odpoczywają na plastrze, nadal machają skrzydłami, aby zapewnić cyrkulację powietrza w ulu.
  4. Pszczoła miodna odwiedza 50-100 kwiatów podczas jednej wyprawy po miód i odwiedza ponad 4000 kwiatów, aby wyprodukować jeden funt miodu!
  5. W ciągu całego swojego życia pszczoła wytwarza tylko 1/12 łyżeczki miodu – to wszystko!
  6. Pszczoły miodne komunikują się ze sobą poprzez taniec! Istnieje około 20 różnych tańców komunikujących, gdzie jest pożywienie, jak daleko jest do niego, itp.

Nie jest tajemnicą, że populacja pszczoły miodnej gwałtownie zmniejszyła się w ciągu ostatnich kilku dekad.

Jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby chronić te maleńkie, aczkolwiek ważne stworzenia. Dla wielu osób los pszczoły miodnej nie jest tak istotny jak inne kwestie związane z ochroną środowiska. Ale dowiadując się więcej o tym niesamowitym owadzie, możemy stać się lepszymi zarządcami naszej planety.

Najlepiej znana jako: Apis mellifera

Inne nazwy: Humble Bee (ponieważ ich rola w zapylaniu jest tak skromna), White Gold (w odniesieniu do ich zapylania białej koniczyny do produkcji miodu)

Siedlisko: Między 60º a 90º szerokości geograficznej na północ lub południe od równika

Cykl kolonii: Robotnice od wiosny do jesieni, zimują jako zapłodniona królowa z robotnicami; kolonia ginie późną jesienią.

Długość życia: Pszczoły robotnice żyją około 6 tygodni, ale są zdolne do ciężkiej pracy przez okres do 3 miesięcy; królowe w idealnych warunkach mogą żyć 5 lat lub dłużej; pszczoły trutnie żyją tylko około 2 tygodni.

Wzrok: Pszczoły miodne posiadają złożone oczy składające się z tysięcy maleńkich soczewek. Każda soczewka ma swoje własne pole widzenia, które dzieli z kilkoma innymi soczewkami.